Biuletyn Informacji Publicznej
Samorzadowy Informator SMS
e-Mapa
Kanal Youtube
Gdzie jest burza?
Gdzie jest burza?
Program "Wspieraj Seniora"

 

 

 

PROGRAM REALIZOWANY ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

​ “WSPIERAJ SENIORA” ​ WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA ​ 7,700 zł

 

Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia Seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu. Usługa wsparcia będzie polegała w szczególności na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.

 

Program adresowany jest do:

    1. Osób w wieku 70 lat i więcej, które pozostaną w domu w związku z zagrożeniem zakażeniem COVID-19.

    2. W szczególnych przypadkach osoby poniżej 70 roku życia.

 

Program Wspieraj Seniora – Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów w pytaniach i odpowiedziach:

https://www.gov.pl/web/rodzina/program-wspieraj-seniora—solidarnosciowy-korpus-wsparcia-seniorow-w-pytaniach-i-odpowiedziach

 

Gmina Brzeźnica przystąpiła do realizacji Programu „Wspieraj Seniora” na rok 2020, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Program jest dofinansowany ze środków budżetu państwa.

Celem programu jest zapewnienie wsparcia Seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy w okresie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu i nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby.

Realizacja usługi wsparcia w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobie, która korzysta z  usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Usługa wsparcia będzie polegała w szczególności na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.

Program adresowany jest do:

Osoby spełniające powyższe kryterium otrzymania takiego wsparcia mogą zadzwonić na ogólnopolską infolinię uruchomioną w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów:

Numer tej infolinii to: 22 505 11 11

Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej.

Pracownik ośrodka pomocy społecznej kontaktuje się telefonicznie z Seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala usługę wsparcia, która ma polegać w szczególności na dostarczeniu tej grupie Seniorów zakupów, zgodnie ze wskazanym zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej. Koszty zakupów pokrywa Senior.

 

I. Czas realizacji Programu „Wspieraj Seniora”

Program realizowany jest w gminie Brzeźnica od 20 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

 

II. Ogólne zasady realizacji Programu „Wspieraj Seniora”

 

Na terenie gminy Brzeźnica wsparcie dla seniorów, którzy ukończyli 70 lat, będzie polegać na zrobieniu im zakupów, w szczególności artykułów spożywczych, środków higieny osobistej, leków.

W wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach wsparciem może być objęta osoba poniżej 70 roku życia.

By skorzystać ze wsparcia w ramach programu należy zadzwonić pod numer ogólnopolskiej infolinii: 22 505 11 11 ewentualnie bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej: 68 377 16 23 lub 68 377 16 04

Uwaga ! Zgłoszenia potrzeby pomocy będą przyjmowane w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeźnicy - od poniedziałku do piątku od godziny 7:00 do 15:00. Pomoc również będzie świadczona w tych dniach i godzinach. Osobami wykonującymi zadania w ramach Programu „Wspieraj Seniora” na terenie Brzeźnicy będą wyłącznie pracownicy socjalni.

            Zgłoszenia, które wpływają po godzinach pracy Ośrodka lub w weekendy, rozpatrywane będą od następnego dnia  roboczego.

Z programu nie mogą skorzystać osoby posiadające decyzję o przyznaniu usług opiekuńczych
lub specjalistycznych usług opiekuńczych.

 

III. Zasady udzielenia wsparcia w formie zakupów

 

Zakupy dokonywane będą tylko i wyłącznie przez pracowników socjalnych
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeźnicy.

Zgłoszenie otrzymane z ogólnopolskiej infolinii jest weryfikowane przez pracownika socjalnego poprzez kontakt telefoniczny. Pracownik w rozmowie telefonicznej potwierdza dane seniora i ustala zakres pomocy tzn.  listę i termin dostawy zakupów.

Płatności za zakupy dokonuje senior z własnych środków, po uprzednim przekazaniu w formie zaliczkowej pieniędzy pracownikowi, który zrobi zakupy. Rozliczenie za zakupy nastąpi na podstawie paragonu.

 

 

 

 


Dodane: 2020-11-22 20:11:54 - Administrator
Aktualizacja: 2020-11-22 20:16:56 - Administrator

Lubuskie Warte Zachodu Wojewoda Lubuski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Punkt informacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Zrzeszenie Wójtów i Burmistrzów Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Ktrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Gazeta Lubuska Olimp Lubuski Lubuski Laur Oświaty Pogoda Zarządzanie Kryzysowe
Urząd Gminy Brzeźnica

ul. Zielonogórska 30
68-113 Brzeźnica
tel. 68 3681610
fax. 68 3771301
Województwo lubuskie
Powiat żagański

Sołectwa (oraz przysiółki)
Brzeźnica
Chotków (Studnice)
Jabłonów
Karczówka
Marcinów
Przylaski (Wojsławice)
Stanów
Wichów (Trojanówka, Przyborze)
Wrzesiny
Linki
Urząd Gminy
Biuletyn Informacji Publicznej
Wydarzenia
Folklor
Zabytki
Galerie
Deklaracja Dostępności
Urząd Gminy Brzeźnica 2003-2021     |    Projekt i wykonanie © śp. IM kontynuacja JN
Kopiowanie i powielanie materiałów tylko za zgodą właściciela serwisu
Polityka prywatności i informacje o cookies - przeczytaj