Biuletyn Informacji Publicznej
Samorzadowy Informator SMS
e-Mapa
Kanal Youtube
Gdzie jest burza?
Gdzie jest burza?
Publiczna Szkoła Podstawowa w Chotkowie

 
   Kronika tej szkoły sięga roku 1956. Na szkołę przeznaczono budynek, w którym przed II wojną światową mieściła się szkoła niemiecka. Po wyremontowaniu budynku przez miejscową ludność urządzono 4 izby lekcyjne (2 mniejsze i 2 większe) oraz małą kancelarię. Do wyposażenia klas wykorzystano stare poniemieckie tablice, ławki i szafy pozostawione przez poprzednich gospodarzy. Oprócz wyżej wymienionych pomieszczeń w budynku znajdowały się jeszcze trzy mieszkania dla nauczycieli. Przy budynku znajdowały się dwa boiska szkolne do siatkówki i szczypiorniaka, mała obórka, ogród i ziemia orna (ponad 2 ha).
   Budynek szkolny w obecnych czasach nie nadawał się na szkołę. Przede wszystkim był za mały. Z czterech izb lekcyjnych, dwie były odpowiednio wyposażone. Brakowało również mieszkań dla nauczycieli, którzy byli kierowani, przez Kuratorium Oświaty w Żaganiu, do tutejszej szkoły z odległych terenów.
 
   Szkoła rozpoczęła pracę w dniu 11 listopada 1945 roku - czyli w dniu odzyskania niepodległości. Pracę w tutejszej szkole rozpoczęło trzech nauczycieli przy liczbie 49 dzieci. Budynek szkolny mieści się prawie w środku wsi, tak że dzieci z jednego i drugiego końca wioski do szkoły nie mają daleko około 2 - 3 kilometrów. Należy dodać, że Szkoła Podstawowa była szkołą zbiorczą. Uczęszczały do niej dzieci z Chotkowa, pobliskiej wsi Wrzesiny oraz kolonii Studnia, dlatego też z roku na rok liczba dzieci systematycznie zwiększała się. W związku ze zwiększeniem się liczby uczniów w 1961 roku oddano do użytku szkolnego budynek, w którym przed II wojną światową była plebania ewangelicka. Należał on do Państwowego Funduszu Ziemi. W nowym budynku szkolnym urządzono 3 sale lekcyjne, gabinet fizyczno - chemiczny, pokój nauczycielski oraz oddzielnie dwa mieszkania. Przy budynku znajdował się plac, który po odgruzowaniu przez pracownh2ików PGR - u przeznaczony został na boisko szkolne. Ławki i tablice do wyposażenia klas szkoła otrzymała od szkoły podstawowej z pobliskiego Jelenina, natomiast szafy na rzecz szkoły przekazało Kuratorium Oświaty w Żaganiu.
 
   Przez cały okres istnienia w szkole działała biblioteka, która z roku na rok powiększała swoje zbiory dzięki ofiarności Komitetu Rodzicielskiego i władz tutejszej gminy. Z powodu braku sali gimnastycznej lekcje wychowania fizycznego odbywały się na boiskach szkolnych lub w przypadku brzydkiej pogody w klasach. Do najpopularniejszych gier zespołowych należały: piłka nożna, siatkówka i szczypiorniak. W tych grach szkoła zajmowała czołowe lokaty w zawodach nie tylko powiatowych, ale i rejonowych. Również funkcjonowało kółko artystyczne i chór szkolny, które ze swoimi występami wyjeżdżały do sąsiednich szkół i wiosek.
 
   Urząd Gminy w Brzeźnicy przekazał pałac, w którym urządzono dla potrzeb szkoły stołówkę z kuchnią, przedszkole i w piwnicy małą salę gimnastyczną. Rozpoczęto starania o rozbudowę starego budyh3nku, które zostały uwieńczone sukcesem. Uchwałą Rady Gminy w Brzeźnicy z dnia 20 grudnia 1996 roku podjęto decyzję o rozbudowie szkoły. Pracę rozpoczęto w dniu 1 października 1997 roku.
Prace przy rozbudowie nowego skrzydła postępowały dość mozolnie, ale pomimo tego w dniu 1 września 2000 roku dokonano uroczystego otwarcia szkoły. O godzinie 1000 odbyła się inauguracja roku szkolnego 2000/2001, na której oprócz przyjęcia kochanych pierwszaków do braci uczniowskiej, została przecięta wstęga umożliwiająca wszystkim wejście do nowego budynku. Środki finansowe na rozbudowę szkoły uzyskano z Urzędu Gminy w Brzeźnicy oraz Sejmiku Wojewódzkiego.
 
   Obecnie w szkole mieści się 7 klas lekcyjnych (w tym 4 klasy z zapleczami), oddzh4iał przedszkolny, stołówka, kuchnia, sanitariaty dla dziewcząt, chłopców i nauczycieli na parterze i piętrze, pokój nauczycielski, pokój dyrektora, sala do ćwiczeń z zapleczem, pracownia komputerowa, gabinet pielęgniarki, biblioteka i szatnie. Po rozbudowie szkoły zlikwidowano boisko szkolne i z tym problemem szkoła boryka się do dnia dzisiejszego.
 
Dane kontaktowe:
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Chotkowie
ul. Kożuchowska 68
68-113 Brzeźnica
tel. (0-68) 3771329
e-mail: spchotkow@wp.pl
Dyrektor: Elżbieta Sipurzyńska-Tomczyszyn


Dodane: 2014-01-15 04:32:46 - Administrator
Aktualizacja: 2014-04-25 12:38:40 - Administrator

Lubuskie Warte Zachodu Wojewoda Lubuski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Punkt informacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Zrzeszenie Wójtów i Burmistrzów Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Ktrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Gazeta Lubuska Olimp Lubuski Lubuski Laur Oświaty Pogoda Zarządzanie Kryzysowe
Urząd Gminy Brzeźnica

ul. Zielonogórska 30
68-113 Brzeźnica
tel. 68 3681610
fax. 68 3771301
Województwo lubuskie
Powiat żagański

Sołectwa (oraz przysiółki)
Brzeźnica
Chotków (Studnice)
Jabłonów
Karczówka
Marcinów
Przylaski (Wojsławice)
Stanów
Wichów (Trojanówka, Przyborze)
Wrzesiny
Linki
Urząd Gminy
Biuletyn Informacji Publicznej
Wydarzenia
Folklor
Zabytki
Galerie
Deklaracja Dostępności
Urząd Gminy Brzeźnica 2003-2021     |    Projekt i wykonanie © śp. IM kontynuacja JN
Kopiowanie i powielanie materiałów tylko za zgodą właściciela serwisu
Polityka prywatności i informacje o cookies - przeczytaj