Biuletyn Informacji Publicznej
Samorzadowy Informator SMS
e-Mapa
Kanal Youtube
Gdzie jest burza?
Gdzie jest burza?
Szkoła Podstawowa w Wichowie

 
   W związku ze zmianą granic naszej Ojczyzny po II wojnie światowej w Wichowie osiedlili się Polacy z różnych stron przedwojennej Polski. Ważnym zadaniem było zorganizowanie szkoły. W szkolnym archiwum znajduje się akt założycielski Szkoły Podstawowej w Wichowie datowany 11 listopada 1945 roku. Pierwsze przedwojenne roczniki dzieci i młodzieży, którym wojna uniemożliwiła naukę, uczęszczały jednak do Szkoły Podstawowej w Przylaskach, którą kierował Antoni Krasnodębski. W Wichowie zaś w budynku przedwojennej szkoły niemieckiej zorganizowano oddział przedszkolny prowadzony m.in. przez Sabinę Chmarę. Szkołę zorganizował Stanisław Kamiński, który pełnił funkcję jej kierownika. Uczniowie uczyli się w budynku przedwojennej szkoły w trzech izbach lekcyjnych. Wykorzystano też budynek znajdujący się po drugiej stronie drogi- plebanię kościoła ewangelickiego, w której na piętrze znajdowała się izba szkolna, natomiast pozostałe pomieszczenia przeznaczono na mieszkania dla nauczycieli.
W latach pięćdziesiątych grono pedagogiczne było nieliczne, nauczyciele często się zmieniali. Wyjątkiem jest Władysława Budniak, która rozpoczęła pracę w 1954 r. i całe życie zawodowe związała z naszą szkołą.
 
 
   W związku z powiększającą się liczbą uczniów w drugim budynku szkolnym powstały izby lekcyjne w miejscu mieszkań nauczycielskich na półpiętrze. Z każdym rokiem szkolnym poszerzała się baza dydaktyczna szkoły: plansze, przyrządy do wykonywania doświadczeń na lekcjach fizyki, chemii, biologii, mapy , księgozbiór biblioteki szkolnej. Nasi uczniowie z powodzeniem zdawali egzaminy do szkół średnich , kontynuowali w niej naukę i kończyli studia wyższe. Większość jednak uczniów wybierała naukę w szkołach zawodowych. Ich marzeniem było jak najszybciej rozpocząć pracę, przeprowadzić się do miasta, aby nie pracować tak ciężko na gospodarstwie jak rodzice. Mimo że nie było sali gimnastycznej, uczniowie chętnie ćwiczyli na boisku szkolnym. Bardzo popularne były gry zespołowe: piłka ręczna i nożna. Aktywnie działały: drużyna harcerska, zuchowa i szkolne koło PCK.
W roku szkolnym 1966/67 po raz pierwszy rozpoczęli naukę uczniowie klasy ósmej W tym okresie do szkoły uczęszczało najwięcej dzieci. Obwód szkolny obejmował wsie: Wichów, Przyborze, Przylaski.
  
   W połowie lat siedemdziesiątych zaczęto realizować plan wprowadzenia dziesięciolatek. Zreorganizowano szkoły na terenie naszej gminy tworząc Zbiorczą Szkołę Gminną w Brzeźnicy. Nasza szkoła była jej częścią składową. Zlikwidowano szkołę w Przylaskach, a w naszej szkole powstał oddział przedszkolny, w którym do 1982 roku pracowała Maria Krasnodębska- przedwojenna nauczycielka, która od 1945 roku uczyła w szkole w Przylaskach. W tym czasie również zorganizowano dowozy dzieci z Przylasek i Przyborza do szkoły.
Na początku lat osiemdziesiątych zagospodarowano piwnicę szkolną , urządzając w niej świetlicę i kuchnię. W pracach adaptacyjnych brali udział pracownicy bazy SKR w Wichowie oraz rodzice w czynie społecznym. W obu budynkach szkolnych założono centralne ogrzewanie oraz sanitariaty wewnątrz budynku, w którym uczyły się małe dzieci. W latach osiemdziesiątych. uczniowie naszej szkoły odnosili wielkie sukcesy w tenisie stołowym. W dalszym ciągu na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie aktywnie działali w drużynie harcerskiej, zuchowej i kole PCK. Efektem wytężonej pracy nauczycieli i uczniów w latach dziewięćdziesiątych były sukcesy naszych uczniów w konkursach przedmiotowych.
 
   W roku szkolnym 1999/2000 wprowadzono w życie reformę, która zlikwidowała ośmioletnią szkołę podstawową, więc w 2000 roku pożegnaliśmy ostatnią klasę ósmą. Obecnie szkoła funkcjonuje w dwóch budynkach. Uczniowie klas 0- VI uczą się w kolorowych estetycznie urządzonych klasach. Korzystają również z pracowni multimedialnej, boiska szkolnego i małej salki gimnastycznej. Mają stworzone doskonałe warunki do wszechstronnego rozwoju.
W roku szkolnym 2013/2014 szkoła podstawowa liczy 61 uczniów wraz z oddziałem przedszkolnym.
W placówce jest zatrudnionych 11 nauczycieli. W skład kadry nauczycielskiej wchodzi 3 nauczycieli dyplomowanych, 6 mianowanych oraz 2 kontraktowych.
 
   Szkoła zajmuje 2 budynki. W budynku nr 1 znajdują się 3 pomieszczenia dla klas IV-VI, pokój nauczycielski wraz z gabinetem dyrektora oraz węzeł sanitarny. Drugi budynek posiada 5 pomieszczeń z przeznaczeniem dla oddziału przedszkolnego i klas I-III. W tymże budynku znajduje się mini sala gimnastyczna zaadaptowana z pomieszczenia lekcyjnego wyposażonego w urządzenia do ćwiczeń w przypadku złych warunków atmosferycznych. Oprócz opisanych pomieszczeń, uczniowie mają do dyspozycji świetlicę, która pełni funkcję stołówki oraz kuchnię. Do szkoły uczęszczają dzieci z trzech wsi - Wichowa, Przylasek i Przyborza. Dowożone są autobusem szkolnym.
 
   Organem prowadzącym jest Gmina Brzeźnica. Wszyscy uczniowie realizują obowiązek szkolny, a zatrudnieni nauczyciele posiadają wymagane kwalifikacje.
  
 
Dane kontaktowe:
Szkoła Podstawowa w Wichowie
68-113 Brzeźnica
tel. (0-68) 3771694
Dyrektor szkoły: Jolanta Zawadzka
 
 
Więcej na temat działań naszych uczniów można się dowiedzieć
odwiedzając stronę internetową szkoły www.spwichow.ugu.pl


Dodane: 2014-01-15 04:41:54 - Administrator
Aktualizacja: 2014-01-16 11:09:58 - Administrator

Lubuskie Warte Zachodu Wojewoda Lubuski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Punkt informacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Zrzeszenie Wójtów i Burmistrzów Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Ktrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Gazeta Lubuska Olimp Lubuski Lubuski Laur Oświaty Pogoda Zarządzanie Kryzysowe
Urząd Gminy Brzeźnica

ul. Zielonogórska 30
68-113 Brzeźnica
tel. 68 3681610
fax. 68 3771301
Województwo lubuskie
Powiat żagański

Sołectwa (oraz przysiółki)
Brzeźnica
Chotków (Studnice)
Jabłonów
Karczówka
Marcinów
Przylaski (Wojsławice)
Stanów
Wichów (Trojanówka, Przyborze)
Wrzesiny
Linki
Urząd Gminy
Biuletyn Informacji Publicznej
Wydarzenia
Folklor
Zabytki
Galerie
Deklaracja Dostępności
Urząd Gminy Brzeźnica 2003-2021     |    Projekt i wykonanie © śp. IM kontynuacja JN
Kopiowanie i powielanie materiałów tylko za zgodą właściciela serwisu
Polityka prywatności i informacje o cookies - przeczytaj