Biuletyn Informacji Publicznej
Samorzadowy Informator SMS
e-Mapa
Kanal Youtube
Gdzie jest burza?
Gdzie jest burza?
Z pierwszym dzwonkiem rusza wysyłka zaproszeń

 
   Ponad 88 tysięcy zaproszeń na bezpłatne badania cytologiczne niebawem trafi do domów Lubuszanek. – Nie wyrzucajcie ich do kosza! - apelowali specjaliści z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie podczas konferencji prasowej 3 września br.
 
   Co roku do mieszkanek województwa lubuskiego trafiają zaproszenia na bezpłatną cytologię. Na badania zgłasza się tylko dwadzieścia kilka procent kobiet. Tymczasem np. w Szwecji, za takie badania się płaci, a zgłasza się zdecydowana większość kobiet. – Drogie Panie, pamiętajcie, że profilaktyka to zdrowie. Zaniedbywanie tej kwestii oznacza z kolei krytyczne skutki. Chcesz żyć, badaj się - podkreślał Adam Ostrowski, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Uczestnicy konferencji nawiązali do rozpoczynającego się właśnie roku szkolnego.
 
   - To dobra okazja, aby przypomnieć rodzicom, że ich zdrowie i szczęście, to szczęście całej rodziny. W codziennym pędzie i obowiązkach, warto sprawdzić, czy prowadzimy zdrowy tryb życia, czy wykonujemy badania profilaktyczne - przypomniał Adam Ostrowski. Z-ca dyrektora ds. lecznictwa zaprezentował także zasady tzw. kodeksu wali z rakiem, to kilka ważnych reguł, które mogą uchronić przed wieloma chorobami nowotworowymi.
 
   Podczas konferencji prasowej była także mowa o populacyjnym programie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Kierownik programu – Mariusz Stępień, przypomniał, że jest to badanie proste, bezbolesne i bezpłatne. – Panie otrzymując zaproszenia, mogą wybrać jeden z gabinetów ginekologicznych. Niestety często lądują one w koszu. Tymczasem rak szyjki macicy rozwija się w ciągu kilkunastu lat. Mamy czas, aby wykryć zmiany i je wyleczyć. Można równie dobrze powiedzieć, że jeśli ktoś nie chce wykonać badania, to tak jakby nie chciał żyć – mówił Mariusz Stępień. Do kobiet trafią w tym roku 88 153 zaproszenia.
 
   Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, jest skierowany do kobiet z przedziału wiekowego 25-59 lat. Badania przeprowadzane są raz na 3 lata, a u kobiet obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka) co 12 miesięcy.
 
   W ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wszystkie kobiety z przedziału wiekowego 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 24 m-cy, nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ, mogą bezpłatnie wykonać mammografię
 
 
Wykaz świadczeniodawców
 
 
 


Dodane: 2014-09-05 11:46:35 - Administrator
Aktualizacja: 2014-12-04 13:25:29 - Administrator

Lubuskie Warte Zachodu Wojewoda Lubuski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Punkt informacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Zrzeszenie Wójtów i Burmistrzów Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Ktrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Gazeta Lubuska Olimp Lubuski Lubuski Laur Oświaty Pogoda Zarządzanie Kryzysowe
Urząd Gminy Brzeźnica

ul. Zielonogórska 30
68-113 Brzeźnica
tel. 68 3681610
fax. 68 3771301
Województwo lubuskie
Powiat żagański

Sołectwa (oraz przysiółki)
Brzeźnica
Chotków (Studnice)
Jabłonów
Karczówka
Marcinów
Przylaski (Wojsławice)
Stanów
Wichów (Trojanówka, Przyborze)
Wrzesiny
Linki
Urząd Gminy
Biuletyn Informacji Publicznej
Wydarzenia
Folklor
Zabytki
Galerie
Deklaracja Dostępności
Urząd Gminy Brzeźnica 2003-2021     |    Projekt i wykonanie © śp. IM kontynuacja JN
Kopiowanie i powielanie materiałów tylko za zgodą właściciela serwisu
Polityka prywatności i informacje o cookies - przeczytaj