Biuletyn Informacji Publicznej
Samorzadowy Informator SMS
e-Mapa
Kanal Youtube
Gdzie jest burza?
Gdzie jest burza?
Zdrowie - cenny prezent na dzień kobiet

 
Drogie Lubuszanki, 8 marca obchodzimy Wasze święto. Dzień Kobiet to okazja, aby pomyśleć o sobie. Nie chodzi tu o wygląd, czy zakup ubrań. Chodzi o Wasze zdrowie. Pomyślcie, o wykonaniu bezpłatnych badań profilaktycznych. Zdrowa dziewczyna, żona, mama i babcia, to zdrowa rodzina!
 
Może następnym razem...
 
- Z jednej strony chcemy żyć dla bliskich, dbać o nich, a z drugiej zapominamy o rzeczach najważniejszych - o swoim zdrowiu. Zbyt często traktujemy swój organizm jakby był dodatkiem do naszego życia, a nie podstawą naszego istnienia. Drogie Lubuszanki, może to jest właśnie ten czas, kiedy trzeba przestać myśleć "życzeniowo", że "jakoś się uda", że "następnym razem znajdziemy czas" i pomimo nadmiaru obowiązków, lęku przed badaniem i jego wynikiem, wykonać je i dać sobie szansę na zdrowe i bardziej świadome życie - zachęca i przekonuje lek. med. Mariusz Stępień, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gorzowie Wlkp.
 
Niezbyt często mamy okazję zrobić coś dla siebie. Dzień Kobiet skłania do refleksji o własnym samopoczuciu, wyglądzie, a przede wszystkim zdrowiu. Jeśli do tej pory brakowało Wam czasu na wykonanie badań profilaktycznych, warto o nich pomyśleć właśnie w tym dniu. Z pewnością reszta domowników zrozumie, jeśli udacie się do ginekologa, a w domu nie będzie ciepłego obiadu. Może wybierzecie się za to na rodzinny posiłek do restauracji. Zdrowie jest przecież ważniejsze, niż cała lista domowych obowiązków.
 
Co nieco o programie
 
Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, aktualnie objętych powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ. To one otrzymują raz na 3 lata imienne zaproszenie do gabinetu ginekologicznego (etap podstawowy Programu) w celu wykonania badania cytologicznego. Każda kobieta uczestnicząca w Programie ma zapewnioną kompleksową i wieloetapową opiekę medyczną:
 
- w przypadku podejrzenia nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego w etapie diagnostycznym pacjentka jest kierowana na powtórne badanie cytologiczne lub do placówki etapu pogłębionego na badanie kolposkopowe wraz z biopsją, czyli pobraniem celowanych wycinków z tarczy szyjki macicy oraz wyłyżeczkowaniem kanału szyjki i ewentualnie jamy macicy;
- w przypadku potwierdzenia diagnozy pacjentka kierowana jest do leczenia na oddział onkologiczny.
 
Bez obaw!
 
Nie ma się czego bać! Badanie trwa kilka minut, jest bezbolesne. – Gdy kobieta zgłosi się za późno, z zaawansowanymi powikłaniami, nie możemy zrobić nic poza uśmierzaniem bólu. Pacjentki wtedy żałują, że nie pomyślały o profilaktyce wcześniej. Zawsze było coś na głowie, coś innego do zrobienia, często krył się za tym lęk. Niepotrzebnie – podkreśla specjalista ginekolog Mariusz Stępień.
 
Adresy gabinetów wykonujących bezpłatną cytologię znajdziecie tutaj:
http://wok-lubuski.pl/news/view/50.html
 
Specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gorzowie Wlkp. będą udzielać porad i przekazywać materiały informacyjne także podczas jubileuszowej konferencji kobiet pod hasłem "Ewa i Adam - to nie ja byłam Ewą...", która odbędzie się 7 marca w Filharmonii Gorzowskiej. W jej ramach organizatorzy zaplanowali m.in. wystawy, koncerty, pokazy mody, wykłady. Poza tym przewidziano stoiska promocyjne takich instytucji i podmiotów, jak np. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, Wojewódzka Poradnia Onkologiczna - Program Nowotworów, Lubuskie Stowarzyszenie Na Recz Kobiet "Baba" w Zielonej Górze, Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie.
 
Organizatorem konferencji jest Fundacja Czysta Woda: www.fundacjaczystawoda.pl
 
Czekamy na Was Drogie Panie!
 
 
Z życzeniami zdrowego, radosnego i spokojnego życia - Wojewódzki Ośrodek
Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka
Szyjki Macicy w Gorzowie Wlkp.
 
 


Dodane: 2015-03-04 12:03:03 - Administrator
Aktualizacja: 2015-06-17 07:34:31 - Administrator

Lubuskie Warte Zachodu Wojewoda Lubuski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Punkt informacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Zrzeszenie Wójtów i Burmistrzów Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Ktrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Gazeta Lubuska Olimp Lubuski Lubuski Laur Oświaty Pogoda Zarządzanie Kryzysowe
Urząd Gminy Brzeźnica

ul. Zielonogórska 30
68-113 Brzeźnica
tel. 68 3681610
fax. 68 3771301
Województwo lubuskie
Powiat żagański

Sołectwa (oraz przysiółki)
Brzeźnica
Chotków (Studnice)
Jabłonów
Karczówka
Marcinów
Przylaski (Wojsławice)
Stanów
Wichów (Trojanówka, Przyborze)
Wrzesiny
Linki
Urząd Gminy
Biuletyn Informacji Publicznej
Wydarzenia
Folklor
Zabytki
Galerie
Deklaracja Dostępności
Urząd Gminy Brzeźnica 2003-2021     |    Projekt i wykonanie © śp. IM kontynuacja JN
Kopiowanie i powielanie materiałów tylko za zgodą właściciela serwisu
Polityka prywatności i informacje o cookies - przeczytaj