Biuletyn Informacji Publicznej
Samorzadowy Informator SMS
e-Mapa
Kanal Youtube
Gdzie jest burza?
Gdzie jest burza?
Informacja o rezultatach zadania pn. "Demontaż, wywóz i utylizacja wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Brzeźnica w 2017r."

   W ramach zadania "Demontaż, wywóz i utylizacja wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Brzeźnica w 2017 r." usunięto łącznie 66,9 Mg wyrobów zawierających azbest z tego: usunięcie wyrobów zawierających azbest z demontażem stanowiło 2,38 Mg, natomiast usunięcie wyrobów zawierających azbest- sam odbiór - 64,52 Mg.
Ww. zadanie jest dotowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dotacja pokrywa w 100% koszty kwalifikowane zadania do których należą koszty prac: demontażu wyrobów zawierających azbest, zbierania wyrobów zdemontowanych oraz ich transportu i unieszkodliwiania.
 
   Azbest jest odpadem niebezpiecznym, który powinien być unieszkodliwiony poprzez umieszczenie go na wyznaczonym składowisku, uprawnionym do przyjmowania tego rodzaju odpadów. Azbest wykorzystywany był przede wszystkim do produkcji płyt eternitowych do pokrycia dachu. Usuwanie wyrobów azbestowych i wymiana pokryć dachowych powinny zostać ukończone do roku 2032, zgodnie z założeniami "Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032". Głównymi celami programu są:
- spowodowanie oczyszczenia obszaru gminy z azbestu oraz usunięcie stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest,
- wyeliminowanie szkodliwego wpływu i niebezpiecznych dla zdrowia skutków działania azbestu,
- spowodowanie sukcesywnej likwidacji oddziaływania azbestu na środowisko i doprowadzenie, w określonym horyzoncie czasowym, do spełnienia wymogów ochrony środowiska,
- stworzenie odpowiednich warunków do wdrażania przepisów prawnych oraz norm postępowania z wyrobami zawierającymi azbest,
- pomoc mieszkańcom gmin w realizacji kosztownej wymiany płyt cementowo-azbestowych w sposób zgodny z przepisami prawa.
 
   Azbest jest groźny dla zdrowia, gdy unosi się w powietrzu i jest możliwość wdychania jego włókien. Dopóki włókna nie są uwalniane do powietrza i nie występuje ich wdychanie, wyroby zawierające azbest nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
Pył azbestowy nie tylko zanieczyszcza płuca ale i mechanicznie je uszkadza. Ostre włókna drażnią śluzówkę, co powoduje zwłóknienie tkanki płucnej i pośrednio proces nowotworowy. Organizm nie jest w stanie rozpuścić włókien azbestu ze względu na ich dużą odporność chemiczną.
Azbest jest materiałem praktycznie niezniszczalnym, nie ulega on bowiem ani degradacji biologicznej, ani termicznej, w związku z czym po wprowadzeniu do środowiska może on pozostawać tam przez dziesiątki, a nawet przez setki lat. Włókna gromadzą się i pozostają w tkance płucnej w ciągu całego życia powodując po wielu latach zmiany chorobowe. Do organizmu przedostaje się z wdychanym powietrzem i w postaci złogów zatrzymuje się w płucach. Częsta ekspozycja na włókna azbestowe może być przyczyną wielu chorób układu oddechowego jak: pylica azbestowa (azbestoza), zmiany płucne, rak płuc, rak oskrzeli czy międzybłonniak opłucnej i otrzewnej (nowotwory o wysokiej złośliwości). Natomiast krótkookresowe narażenie na działanie azbestu może prowadzić do zaburzeń oddechowych, bólów w klatce piersiowej oraz podrażnienia skóry i błon śluzowych.
 


Dodane: 2017-10-16 09:23:57 - Administrator
Aktualizacja: 2019-01-24 10:55:25 - Administrator

Lubuskie Warte Zachodu Wojewoda Lubuski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Punkt informacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Zrzeszenie Wójtów i Burmistrzów Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Ktrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Gazeta Lubuska Olimp Lubuski Lubuski Laur Oświaty Pogoda Zarządzanie Kryzysowe
Urząd Gminy Brzeźnica

ul. Zielonogórska 30
68-113 Brzeźnica
tel. 68 3681610
fax. 68 3771301
Województwo lubuskie
Powiat żagański

Sołectwa (oraz przysiółki)
Brzeźnica
Chotków (Studnice)
Jabłonów
Karczówka
Marcinów
Przylaski (Wojsławice)
Stanów
Wichów (Trojanówka, Przyborze)
Wrzesiny
Linki
Urząd Gminy
Biuletyn Informacji Publicznej
Wydarzenia
Folklor
Zabytki
Galerie
Deklaracja Dostępności
Urząd Gminy Brzeźnica 2003-2021     |    Projekt i wykonanie © śp. IM kontynuacja JN
Kopiowanie i powielanie materiałów tylko za zgodą właściciela serwisu
Polityka prywatności i informacje o cookies - przeczytaj