Biuletyn Informacji Publicznej
Samorzadowy Informator SMS
e-Mapa
Kanal Youtube
Gdzie jest burza?
Gdzie jest burza?
Zespół "Watra"

   Górale na nizinach... Dziś takie stwierdzenie nikogo już chyba nie dziwi, nie wymaga wyjaśnień, ale trzydzieści lat temu... 22 maja 1969 roku Zespół Górali Czadeckich "Watra" z Brzeźnicy po raz pierwszy wystąpił na Powiatowym Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Żaganiu. Od tej pory czynnie uczestniczy w życiu wsi, gminy, województwa i kraju. Przez wiele lat jako jedyny reprezentował społeczność czadecką na przeglądach i festiwalach. Zespołem, od samego początku, kieruje Jadwiga Parecka.
Trudne były pierwsze kroki zespołu. Nikt nie znał górali z nizin, a naukowcy zastanawiali się często skąd w muzyce, tańcu i stroju, obok elementów polskich, liczne wpływy obce. Zadaniem "Watry" była wierna kontynuacja kultury przodków i niewątpliwie to się udało. Zespół może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Do najważniejszych zalicza Srebrną Ciupagę zdobytą w 1980 roku w Zakopanem, podczas Jesieni Tatrzańskiej, gdzie członkowie "Watry" zmierzyli się z najlepszymi zespołami góralskimi świata. Podsumowaniem długoletniej działalności było przyznanie nagrody im. Oskara Kolberga.
 
   Obecnie zespół z Brzeźnicy znany jest zarówno w Polsce południowej, jak i centralnej. Występy w Żywcu, Szczyrku, Wiśle, Sanoku, Rzeszowie i Zakopanem pozwoliły zbliżyć się do kultury góralskiej, a ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny w Płocku dał szansę zmierzenia się z najlepszymi polskimi zespołami pieśni i tańca.
 
   Poza prezentacją programów artystycznych podczas różnorodnych imprez w kraju, zespół uczestniczył w wielu festiwalach międzynarodowych. Kilkakrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Zielonej Górze i Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, reprezentował Polskę na festiwalu "Zoria Władykawkaza" w Osetii na Kaukazie, wielokrotnie koncertował w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej, w Witebsku (Białoruś) oraz na Ukrainie.
Wielkim wyróżnieniem dla "Watry" było zaproszenie przez Krzysztofa Jasińskiego, dyrektora Teatru STU z Krakowa, do udziału w Koncercie z Okazji Światowego Kongresu Pszczelarzy w Sali Kongresowej oraz udział w koncercie z cyklu "Pieśni Ojczystej Ziemi" zorganizowanym pod hasłem "Epopeja Karpacka" w Filharmonii Narodowej w Warszawie (7 listopada 1996 roku).
Nagrodą za wieloletnią działalność, zaszczytem i radością dla członków "Watry" było przyjęcie Zespołu przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Castel Gandolfo w dniu 2 sierpnia 1997 roku.
 
   Obok występów, doskonalenia i wzbogacania programu, jedną z najważniejszych spraw jest podtrzymywanie i przekazywanie młodemu pokoleniu tradycji przodków. Nadal najwiekszą troską jest zachowanie autentyzmu kultury górali czadeckich i wysokiego poziomu artystycznego. W koncercie "Watry" z okazji 15 lecia działalności - obok seniorów i przedstawicieli średniego pokolenia - po raz pierwszy wystąpiła grupa dziecięca zwana "Małą Watrą", która od tamtejszej pory kontynuuje dzieło rodziców i dziadków.
"Watra" koncertowała w wielu miastach Polski jak również poza jej granicami (Niemcy, Włochy, Rumunia, Ukraina, Austria, Białoruś i inne).
 


Zespół górali czadeckich "Watra"
Dodane: 2014-01-15 05:14:48 - Administrator

Lubuskie Warte Zachodu Wojewoda Lubuski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Punkt informacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Zrzeszenie Wójtów i Burmistrzów Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Ktrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Gazeta Lubuska Olimp Lubuski Lubuski Laur Oświaty Pogoda Zarządzanie Kryzysowe
Urząd Gminy Brzeźnica

ul. Zielonogórska 30
68-113 Brzeźnica
tel. 68 3681610
fax. 68 3771301
Województwo lubuskie
Powiat żagański

Sołectwa (oraz przysiółki)
Brzeźnica
Chotków (Studnice)
Jabłonów
Karczówka
Marcinów
Przylaski (Wojsławice)
Stanów
Wichów (Trojanówka, Przyborze)
Wrzesiny
Linki
Urząd Gminy
Biuletyn Informacji Publicznej
Wydarzenia
Folklor
Zabytki
Galerie
Deklaracja Dostępności
Urząd Gminy Brzeźnica 2003-2021     |    Projekt i wykonanie © śp. IM kontynuacja JN
Kopiowanie i powielanie materiałów tylko za zgodą właściciela serwisu
Polityka prywatności i informacje o cookies - przeczytaj