Biuletyn Informacji Publicznej
Samorzadowy Informator SMS
e-Mapa
Kanal Youtube
Gdzie jest burza?
Gdzie jest burza?
Folklor gminy Brzeźnica

   Region lubuski jest terytorium, na którym splotły się różne tradycje kulturowe zarówno z kraju jak i z zagranicy. Nie ominęło to również gminy Brzeźnica. Na jej terenie działa dzisiaj wiele zespołów artystycznych kultywujących bogaty folklor muzyczny i taneczny danej kultury. Niewątpliwy i bogaty wkład w ten rozwój mają górale czadeccy, który duża część osiedliła się po wojnie na terenie gminy.
 
   Górale czadeccy są jedną z grup etnograficznych górali polskich. Ich podstawowym obszarem zasiedlenia jest dorzecze górnej Kisucy na Słowacji, w okolicy miasta Czadca. Grupa ta wytworzyła się w XVI wieku z osadników ze Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny. Znaczna część górali czadeckich w XIX ze względów ekonomicznych wyjechała na rumuńską Bukowinę. Ich pierwotne siedziby po II wojnie światowej znalazły się poza granicami Polski więc górale czadeccy zdecydowali się osiedlić tam, gdzie pozwoliły im na to komunistyczne władze, czyli m.in.: Dolny Śląsk, Ziemia Lubuska i Wał Pomorski.
 
   Mnogość zespołów folklorystycznych działających na terenie gminy Brzeźnica pozwala na zapoznanie się z różnorodnością lokalnej kultury. Zespołami działającymi na terenie gminy są: Zespół Górali Czadeckich "Watra", Zespół "Mała Watra", w skład której wchodzą młodzi mieszkańcy gminy chcący kultywować kulturę Górali Czadeckich, Kapela "Syrba" z Wichowa grająca utwory rumuńskie, ukraińskie, jak również muzykę Karpat, Zespół "Wichowianki", Zespół "Żródełko" oraz Zespół "Stanowianie".
 
   Wszystkie z wymienionych wyżej zespołów można obejrzeć i wysłuchać na corocznej, odbywającej się już od 14 lat imprezie "W maju na pasionku".


Zespoły artystyczne działające na terenie gminy Brzeźnica
Dodane: 2014-01-14 20:59:14 - Administrator
Aktualizacja: 2014-01-24 11:26:14 - Administrator

Lubuskie Warte Zachodu Wojewoda Lubuski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Punkt informacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Zrzeszenie Wójtów i Burmistrzów Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Ktrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Gazeta Lubuska Olimp Lubuski Lubuski Laur Oświaty Pogoda Zarządzanie Kryzysowe
Urząd Gminy Brzeźnica

ul. Zielonogórska 30
68-113 Brzeźnica
tel. 68 3681610
fax. 68 3771301
Województwo lubuskie
Powiat żagański

Sołectwa (oraz przysiółki)
Brzeźnica
Chotków (Studnice)
Jabłonów
Karczówka
Marcinów
Przylaski (Wojsławice)
Stanów
Wichów (Trojanówka, Przyborze)
Wrzesiny
Linki
Urząd Gminy
Biuletyn Informacji Publicznej
Wydarzenia
Folklor
Zabytki
Galerie
Deklaracja Dostępności
Urząd Gminy Brzeźnica 2003-2021     |    Projekt i wykonanie © śp. IM kontynuacja JN
Kopiowanie i powielanie materiałów tylko za zgodą właściciela serwisu
Polityka prywatności i informacje o cookies - przeczytaj