Biuletyn Informacji Publicznej
Samorzadowy Informator SMS
e-Mapa
Kanal Youtube
Gdzie jest burza?
Gdzie jest burza?
Historia Brzeźnicy

   Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1217 i mówi o przekazaniu jej augustianom sprowadzonym do Nowogrodu Bobrzańskiego przez księcia Henryka I . Położona na Wzgórzach Dalkowskich, w dolinie dopływu Bobru - rzeki Brzeźnicy znana była również pod nazwami: Bresnicha i Briesnitz. Przy założeniu wieś otrzymała kościół i probostwo, choć kościół farny św. Magdaleny wymieniony jest w dokumencie dopiero 1374 r. W 1539 r. kościół otrzymał księdza luterańskiego. Nie wiadomo jak długo tu się utrzymali on i jego następcy. W 1578 r. w kościele ponownie posługiwali księża katoliccy.
Z tej późnogotyckiej budowli pozostały tylko murowane ściany wieży, którą wykorzystano przy wznoszeniu w latach 1703-1705 obecnego, barokowego kościoła. Na wieży jest dzwon z 1579 r. Obecny kościół ma kształt trójnawowej bazyliki z wnętrzem nakrytym sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Wyposażenie późnobarokowe pochodzi z okresu budowy.
 
   Plebania barokowa z 1676 roku, murowana z cegły i kamienia, wzniesiona jest na planie prostokąta. Budynek nakrywa czterospadowy dach z dymnikami. We wnęce w fasadzie nad wejściem znajduje się kamienna rzeźba Anioła Stróża. Parter i piwnice posiadają krzyżowe i kolebkowe sklepienia z lunetami. W pierwotnym stanie zachowana jest stolarka drzwi z okuciami. Parterowy budynek gospodarczy przy plebanii z końca XVIII stulecia nakryty dwuspadowym dachem.
W latach 1687-1688 miejscowość podlegała opatowi klasztoru augustianów w Żaganiu. Proboszczem 200 parafian był F. Keckritz. Wśród mieszkańców było 9 rodzin luterańskich.
 
   W latach 1786-87 wieś była podzielona na dwie części i nadal należała do augustianów z Żagania. Górna część posiadała kościół katolicki, plebanię, szkołę, salę wiejską i młyn. Tę część, czyli Górną Brzeźnicę zamieszkiwało 491 mieszkańców, a Dolną Brzeźnicę 258. Tam też (w Dolnej Brzeźnicy) znajdował się folwark ziemiański i młyn wodny.
Do 1810r. Brzeźnica należała do żagańskich augustianów. Później dzierżawcą został Rothenbach.
W 1840r. w Brzeźnicy Górnej mieszkało 667 osób a w Dolnej 317 w tym 29 osób wyznania ewangelickiego. Kościół ewangelicki znajdował się w Chotkowie.
 
   Od początku kościół był pod wezwaniem św. Magdaleny, choć w 1679 roku jako patrona towarzyszącego wymienia się św. Mikołaja, a w 1687 r. jako Narodzenia Marii Panny, zaś w 1688r. - św. Jadwigi. Obecny kościół jest prawdopodobnie trzecim budynkiem kościelnym w Brzeźnicy, bo wspomniany w1540r. był następcą pierwszego drewnianego. Wieżę dobudowano później. Opat Georg Frantz Muller ( 1702 -1720) wybudował także dom parafialny, na którym wisi herb z literami F.A.S. ( Franciscus Abbas Saganiensis) 1716. Taką samą datę można zobaczyć na bramie .
 
   Sytuacja na tych ziemiach zmieniła się po II Wojnie Światowej. Niemcy wyjechali, zostało tylko kilka rodzin niemieckich. Wieś zasiedlali przybysze z różnych części Polski, z Bukowiny, oraz kilka rodzin powracających z robót przymusowych w Niemczech. Bukowińczycy zasiedlili tzw. Dolną Brzeźnicę. Pierwsze powojenne lata były trudne dla wszystkich.


Historia gminy Brzeźnica na starych widokówkach




Dodane: 2014-01-15 02:12:04 - Administrator
Aktualizacja: 2017-05-25 08:36:28 - Administrator

Lubuskie Warte Zachodu Wojewoda Lubuski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Punkt informacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Zrzeszenie Wójtów i Burmistrzów Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Ktrajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Gazeta Lubuska Olimp Lubuski Lubuski Laur Oświaty Pogoda Zarządzanie Kryzysowe
Urząd Gminy Brzeźnica

ul. Zielonogórska 30
68-113 Brzeźnica
tel. 68 3681610
fax. 68 3771301
Województwo lubuskie
Powiat żagański

Sołectwa (oraz przysiółki)
Brzeźnica
Chotków (Studnice)
Jabłonów
Karczówka
Marcinów
Przylaski (Wojsławice)
Stanów
Wichów (Trojanówka, Przyborze)
Wrzesiny
Linki
Urząd Gminy
Biuletyn Informacji Publicznej
Wydarzenia
Folklor
Zabytki
Galerie
Deklaracja Dostępności
Urząd Gminy Brzeźnica 2003-2021     |    Projekt i wykonanie © śp. IM kontynuacja JN
Kopiowanie i powielanie materiałów tylko za zgodą właściciela serwisu
Polityka prywatności i informacje o cookies - przeczytaj